Naše republika je klíšťaty více než posetá. Klíšťata mohou přenášet několik nemocí, ale my se zaměříme na ty nejčastější - lymskou boreliózu a klíšťovou encefalitidu.

Jak postupovat po přisátí klíštětem?
Jak se nemoci mohou projevovat a jaký je mezi nimi rozdíl?
Kdy vyhledat lékaře?

Když najdete přisáté klíště...

Nesahajte na něj (holýma) rukama, ale pinzetou. Existuje i speciální pinzeta na klíšťata, kterou koupíte v lékárně. Doporučení na vyndání je několik. Důležité je chytit klíště co nejblíže u kůže.

Američané doporučují klíště vyndat stálým tahem, což je způsob nejrychlejší a uvolní se nejméně sekretů, ale hrozí utržení hlavičky (hlavička samotná již infekční není, takže místo důkladně vydesinfikujte a pokud se hlavička nedaří vytáhnout, nestrachujte se, za pár dnů sama vypadne.) U nás se doporučuje klíště vykroutit či vytočit (opravdu je jedno jakým směrem :-). Postup si můžete vybrat, ale všechna doporučení se shodují v tom, že před vytažením klíště ničím nepotírejte, neduste apod. Dochází tím k vyplavení a zanesení sekretů do krve a tím přenos infekce.

Klíštěte po vyndání vždy zlikvidujte (spláchnout, spálit, ev. nalepit na lepící pásku)!. Postižené místo ještě jednou vydezinfikujte a zapiště si datum a místo přisátí.

bolesti břicha

Není důvod jít hned k lékaři, ale v průběhu následujícího měsíce je potřeba dítě více sledovat a zaměřit se na následující příznaky:

  • reakce v místě přisátí - zarudnutí, otok
  • vyrážka
  • horečka
  • bolesti hlavy
  • otok kloubu
  • tuhnutí šíje
  • nevolnost či zvracení

Testování klíšťat

Čím dál častěji se setkáváme s přáním, nechat klíště testovat. Všeobecně se to nedoporučuje , a to hned z několika důvodů.

Ne každé infikované klíště infekci přenese. A pouze malé procento nakažených nemocí nakonec onemocní, tzn. je potřeba ji léčit. Takže co si počít s informací, že klíště bylo nakažené? Začnete Vaše dítě léčit v případě lymské boreliózy, i když je velká šance, že nemocí ani neonemocní? V případě klíš'tové encefalitidy léčbu ani nelze zahájit, preventivní léčba není, léči se pouze příznaky nemoci.

Možnost testování klíštat zde však je. Nicméně ji neposkytují ji nemocnice, ale soukromé laboratoře, informace najdete na internetu. Pro testování je nutné klíště po vyndání neprodyšně uzavřít do sáčku.

Prevence

Klíšťata se nacházejí v trávě, neumí létat ani skákat, nespadnou na vás ze stromu apod.

Důležitou součástí prevence je repelent a po pobytu v přírodě co nejrychleji důsledně prohlídnout celé tělo. Nezapomínat na důležitá a zrádná místa jako třísla a okolí genitálu, v podpaží, za ušima, ve vlasech, v podkolenní či v pupíku. Kdybychom chtěli být opravdu důslední, doporučuje se všechno oblečení hned vyprat(zkuste ho tedy aspoň pořádně venku vyklepat.)

V případě klíšťové encefalitidy je jako nejúčinnější prevence očkovaní.

Lymská borelióza

Lymská borelióza se nejčastěji projevuje jako typický flek či vyrážka, objevující se několik dní až týdnů po přisátí klíštětem. Nejčastěji se objevuje v místě přisátí, ale není to pravidlem!!! Může se objevit kdekoli na těle i ve větším počtu. Je to velký kruhovitý prstenec, o velikosti minimálně 5 cm v průměru se zarudlými okraji a vybledlým středem(na internetu spousta obrázku pod názvem “erythema migrans”. Méně častým příznakem, ale ne méně významným je výrazně zarudlý úšní lalůček.

Vyrážka je natolik typická, že většinou ani není nutné vyšetření krve k průkazu nemoci. Protilátky v krvi se navíc objeví až po 3-6 týdnech od přisátí klíštěte.

Při přenosu lymské boreliózy hraje roli čas, po který je klíště přisáté. K přenosu dochází až po 24 hod, většinou ale až po 48 hod a více.

Lymská borelióza se léčí běžnými antibiotiky, po dobu 14-21 dnů.

bolesti břicha

  • typická kruhovitá vyrážka
  • čím déle je klíště přisáté, tím větší šance přenosu LB
  • léčí se antibiotiky

 

Klíšťová encefalitida

Klíštová encefalitida je virové onemocnění přenášené klíštětem.

Je zákeřnější než lymská borelióza. Přenáší se témeř hned po přisátí, může mít nespecifické projevy, častěji postihuje centrální nervový systém a může zanechat trvalé následky.

Jedná se o virovou infekci, proto se nedá léčit antibiotiky! Léčí se pouze příznaky nemoci a je nutný velmi striktní klidový režim. Naštěstí v rámci prevence existuje na tuto nemoc očkování. (Více informací vám poskytne váš praktický lékař).

Typický průběh je dvoufázový. První příznaky ve formě klasické virózy (zvýšená teplota, únava, bolesti hlavy a kloubů) se můžou objevit týden až dva po přisátí. Poté dochází k úpravě stavu a po několika dnech se můžou objevit příznaky encefalitidy, tzn. horečka, bolesti hlavy, zvracení, ztuhlost šíje, únava, zmatenost, apod. V tomto případě je nutné co nejrychleji vyhledat lékaře.

V případě podezření na klíštovou encefalitidu počítejte s hospitalizací v nemocnici. K potvrzení diagnózy je potřeba vyšetřit mozkomíšní mok. Odběru mozkomíšního moku se říká “lumbální punkce”. Vyšetření to není příjemné, ale je velice důležité k potvrzení či vyvrácení diagnozy. Umožní zjistit, co encefalitidu způsobilo a jak nemoc dál léčit (encefalitidu může způsobovat několik různých organismů a léčba se podle toho liší). Nebojte se nechat si veškeré detaily a důvody tohoto vyšetření v nemocnici vysvětlit.

bolesti břicha

  • známky encefalitidy - zvracení, bolesti hlavy, únava, ztuhlost šíje, zmatenost
  • přenáší se hned po přisátí
  • nedá se léčit antibiotiky, léčba probíhá v nemocnici
  • existuje prevence ve formě očkování

 

bolesti břicha

Kdy co nejdříve vyhledat lékaře

  • zarudnutí ev. sekrece z místa přisáti
  • kruhovitý prstenec kdekoli po těle (ev. zarudlý ušní lalůček)
  • oteklý kloub
  • asymetrie tváře - nedovírá se oční víčko, pokleslý koutek
  • bolest hlavy, zvracení, zmatenost, apod.

Při podezření na některou z těchto nemocí není důvodem návštěvy pohotovosti v nočních hodinách, ale je nutné vyhledat lékaře co nejdříve a s léčbou neotálet!